ریشه حرف Q در زبان انگلیسی
ریشه حرف Q در زبان انگلیسی

ریشه حرف Q در زبان انگلیسی

چرا در زبان انگلیسی، حرف Q باید همراه با حرف U بیاید تا قابل تلفظ باشد؟

ریشه حرف Q: حرف Q هفدهمین حرف در الفبای زبان انگلیسی است. در کلمات انگلیسی QU همیشه به صورت دو حرفی همراه با یکدیگر می آید تا قابل تلفظ باشد و صدای /kw/ بدهد. جفت کردن حرف Q با U نوآوری زبان های لاتین است که منشاء آن به زبان یونانی بر می گردد. حرف Koppa، که Q بر اساس آن شکل گرفته است، قبل از مصوت گرد شده ظاهر می شود، در غیر اینصورت صدایی شبیه /k/ یا /g/ خواهد داد. باا این حالبرای این صدا چند کلمه دیگر، مانند C ولی با ترکیباتی متفاوت وجود داشت. از آنجا که C به تدریج به این حرف شباهت پیدا کرد، Q با U جفت شد تا صدادار شود. لذا برای الفبای زیان انگلیسی نامانوس به نظر می رسد.
Q بدون U برای تلفظ صداها و کلماتی استفاده می شود که اکثرا به زبان انگلیسی مربوط نیستند، بلکه به زبانهای عبری، عربی، آرامی، اتیوپی و… مربوط می شوند. کلمات قرض گرفته از این زبانها مثل Quran، Iraq می باشند که صدای /k/ آنها از حلق ادا می شود.
منشاء شکل حرف Q احتمالا در نماد مصری ریسمان نخ است که به صورت “qaw” تلفظ شود. یک حلقه با خطی در زیر آن در حرف Koppa یونانی مورد استفاده قرار می گیرد که به شکل حرف لاتین Q شبیه است.

درباره ی مهرداد اکبری اصل

من مهرداد اکبری اصل ساکن تهران و فارغ التحصیل مترجمی زبان انگلیسی از دانشگاه تبریز. وبسایت زبان علم را راه اندازی کردم تا بتوانم دانش اندک خود را در جهت ارتقاء مهارت زبان انگلیسی زبان دوستان به اشتراک بگذارم. امیدوارم مفید باشد.

مطلب پیشنهادی

معنی واژه “Hands free”

در این قسمت از آموزش زبان انگلیسی میخوایم به معنی واژه هندزفری “Hands free” بپردازیم. …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده − 1 =