معنی excuse me

معنی excuse me

در این قسمت از آموزش زبان انگلیسی در زبان علم به معنی excuse me ، نحوه تلفظ آن و کاربرد آن در بافت زندگی روزانه می پردازیم و مطالب ارائه شده را با یک فیلم ویدیویی به زبان انگلیسی نشان می دهیم تا به تقویت مهارت شنیداری شما نیز کمک کند. ضمن اینکه ترجمه و معنی excuse me در موقعیتهای مختلف برای شما توضیح داده می شود.

 

تلفظ excuse

در ابتدا به نحوه تلفظ کلمه excuse می پردازیم. کلمه excuse در زبان انگلیسی هم فعل است و هم اسم. نحوه تلفظ اسمی و فعلی آن در انتهای کلمه با هم فرق می کند. که در عکس زیر این تفاوت را می بینید.

نکته: در فرهنگ لغت ها که معنی کلمات انگلیسی در حالت فعل و اسم به صورت مجزا نوشته شده است. برای نشان دادن اینکه معنی آن کلمه به عنوان اسم گفته شده است یا به عنوان فعل از حروف اختصاری کوچک v و n در داخل پرانتز جلوی هر کدام استفاده می شود. که v مخفف verb یعنی فعل و n مخفف noun یعنی اسم است.

 نحوه تلفظ excuse به صورت کامل در ویدیوی زیر نشان داده شده است:

معنی excuse me و موقعیتهای کاربرد آن در زندگی روزمره

متداولترین معنایی که از اصطلاح excuse me از زبان انگلیسی دوران مدرسه به خاطر داریم “ببخشید” است. اما خیلی ها فکر می کنند، کاربرد excuse me در جایی است که باید عذرخواهی کنند. در حالی که اینطور نیست. انگلیسی زبان ها در حالت پرخاشگرانه و با رفتار بی ادبانه نیز از این اصطلاح استفاده می کنند اما نه برای عذرخواهی کردن.

در ادامه این آموزش توضیح می دهیم که excuse me یعنی چه و دقیقا در چه جاهایی استفاده می شود.

۱-یکی از جاهایی که از excuse me استفاده می شود، جایی است که می خواهید توجه کسی را جلب کنید که به شما توجه کند. مثلا می خواهید آدرس محلی را از کسی بپرسید. اول می گویید: excuse me. یا وقتی می خواهید ساعت را از کسی بپرسید ابتدا از این اصطلاح استفاده می کنید که شخص مورد نظر متوجه شود شما از او سوالی دارید.

در چنین مواردی استفاده از excuse me به این معنی نیست که شما اشتباهی انجام داده اید و می خواهید عذرخواهی کنید. بلکه می خواهید اول توجه طرف مقابل را به خود جلب کنید تا سوال خود را از او بپرسید.

مثلا: “ببخشید، ساعت چند است؟ “ببخشید، خیابان اصلی کجاست؟”

to get someone’s attention

-Excuse me, but are you Mr Honig?

۲-یکی دیگر از جاهایی که از Excuse me استفاده می کنیم، مکانهای شلوغ است که جا تنگ است و افراد به سختی از کنار یکدیگر عبور می کنند. در چنین جاهایی از excuse me استفاده می کنند تا اجازه رد شدن داده شود. البته نحوه تلفظ اصطلاح در اینجا بسیار متفاوت است که در ویدیوی زیر می توانید این تفاوت را ببینید.

bump into someone, when you need to move past someone in a crowd

-Saying excuse me, pardon me, he pushed his way into the crowded living room.

۳-یکی دیگر از جاهایی که از excuse me استفاده می شود، جایی است که شخصی به شما چیزی می گوید ولی شما نمی شنوید یا متوجه نمی شوید. با گفتن excuse me مودبانه و غیرمستقیم از او درخواست می کنید تا دوباره تکرار کند. معنی تلویحی excuse me در چنین موقعیتی این است که “چی گفتین؟”

-to want someone to repeat what they have just said.

۴-یکی دیگر از جاهایی که از excuse me استفاده می شود، جایی است که با نیش و کنایه از این اصطلاح استفاده می شود و مخالفت خود را یک موضوع به صورت پرخاشگرانه یا بی ادبانه نشان می دهند و موقع بیان آن را کش می دهند.

sarcastically

برای اینکه با تلفظ excuse me در موقعیتهای کاربردی زندگی روزمره و معانی مختلف excuse me به صورت گفتاری آشنا شوید فیلم زیر را ببینید.

مطلب پیشنهادی

معنی get right on

معنی get right on

معنی get right on یعنی سریع انجام دادن یک کار. چسبیدن به یک کار و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *